Çekilişlerden Hediye Kazanırsam Ne Kadar Vergi Öderim?
Çekilişlerden kazandığınız hediye yasalarda belirtilen istisna tutarı üzerinde ise vergi ödersiniz. İstisna sınırı 2019 yılı için 5.760 TL’ dir. Eğer kazandığınız hediyenin piyasa değeri bu bedelin üzerinde ise %20 oranında vergi ödersiniz. Bu oran sabittir. Vergi hesaplaması kazandığınız hediyenin fatura bedelinden, istisna sınırı miktarının çıkarılması ile hesaplanır.

Araba Çıkarsa Ne Kadar Vergi Öderim?
Çekilişten araba çıkması durumunda aracı kullanabilmek veya satabilmek için ruhsatı üzerinize almanız, motorlu taşıtlar vergisini ödemeniz ve trafik sigortasını da yaptırmanız gereklidir. Firmalar tarafından verilen tüm hediyelerde KDV ve ÖTV firma tarafından karşılanır. Diyelim ki size 150 bin liralık bir araba çıktı. Bu değer istisna sınırının üzerinde olup vergi borcu oluşturur. Aracın değerinden 2019 yılı istisna tutarı olan 5.760 TL çıkarılırsa geriye 144 bin 240 lira kalır. Bunun %20’si olan 28 bin 848 lira sizin ödemeniz gereken veraset ve intikal vergisidir. Bunun dışında arabanın ruhsat işlemleri, motorlu taşıtlar vergisi, sigortası, plaka ücreti gibi ücretlerin tamamı size aittir.

Ev Kazanırsam Ne Kadar Vergi Öderim?
Ev kazanırsanız da hesaplama yine aynı. Fakat veraset vergisinin yanında bir de emlak vergisi ödersiniz. Firmalar çekilişte verecekleri hediyelerin piyasa değerlerini önceden bildirmektedirler.

Cep Telefonu Kazanırsam Ne Kadar Vergi Öderim?
Kazandığınız telefonun değeri 2019 yılı istisna sınırı olan 5 bin 760 lirayı geçiyorsa vergi borcu oluşur. Mesela bir çekilişten fatura bedeli 10.000 TL’ lik bir cep telefonu kazanırsanız cihazın değerinden 5 bin 760 lirayı çıkarıp kalan kısmın yüzde 20’sini vergi olarak ödersiniz.

5602 sayılı Kanunda tanımlanan şans oyunları ile gerçek veya tüzel kişilerce düzenlenen yarışma ve çekilişlerde kazanılan ikramiyelerde vergi oranı % 10 olarak uygulanmakta iken, Veraset İntikal Vergisi Kanununun 16 ncı maddesinde yapılan düzenleme ile 1.1.2018 tarihinden itibaren %20 olarak uygulanmaktadır. İkramiyenin ayni olarak verilmesi halinde fatura tutarı esas alınır.